W specjalnym komunikacie Metropolita katowicki dziękuje za gesty solidarności z rodziną, która ucierpiała w wyniku pożaru w Warszowicach. Zachęca do wsparcia i wspólnego działania.

Drodzy Diecezjanie!

Jako wspólnota naszego lokalnego Kościoła chcemy włączyć się w dzieło pomocy rodzinie poszkodowanej na skutek pożaru, do którego doszło w gminie Warszowice w miniony czwartek 22 kwietnia. Wprawdzie żadna z osób, które przebywały na posesji, nie odniosła obrażeń, niemniej jednak ich dobytek materialny uległ zniszczeniu. Wsparcie poszkodowanych w obliczu tak wielkiej tragedii jest wyrazem naszej ludzkiej solidarności, a jednocześnie  realizacją chrześcijańskiego przykazania miłości bliźniego.

Dziękuję proboszczowi miejscowej parafii św. Mikołaja w Warszowicach ks. Damianowi Krosnemu za zorganizowanie wśród parafian zbiórki na rzecz wspomnianej rodziny. W sytuacji, kiedy ktoś traci dach nad głową i dobytek swojego życia, każda ofiara jest niezwykle cenna.

Wierni naszej archidiecezji mogą pomóc rodzinie z Warszowic, wpłacając ofiary na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej [nr 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062] z dopiskiem Warszowice. Wszystkie zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane poszkodowanym.

„Bóg zapałać” za okazaną pomoc. Niejednokrotnie pokazaliśmy, że w obliczu ludzkiej tragedii potrafimy się zjednoczyć i wspólnie działać. Ufam, że tak samo będzie także w przypadku rodziny z Warszowic.

+ Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita katowicki

Katowice, 24 kwietnia 2021

***

Do pożaru doszło w czwartek 22 kwietnia w godzinach wieczornych. Jak informowała rzeczniczka komendanta śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska, zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego i gospodarczego napłynęło do strażaków o godz. 20.17. Na miejsce ściągnięto łącznie 16. zastępów straży pożarnej. - Pożar rozprzestrzenił się z budynku gospodarczego na poddasze budynku mieszkalnego, jednopiętrowego. Spaleniu uległ w całości dach budynku gospodarczego oraz nadpalony został dach na budynku mieszkalnym przybudowanym do części gospodarczej - zrelacjonowała rzeczniczka.

Jak powiedział nam miejscowy proboszcz, poszkodowani to 6-osobowa rodzina - dziadkowie, rodzice z dwójką dzieci w wieku szkolny. - Dziadek był długoletnim kościelnym. Zna go praktycznie cała  wieś. W ubiegłym roku otrzymał medal „Pro Christi Regno”, przyznawany przez Metropolitę katowickiego „za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego w archidiecezji katowickiej" - podkreślił proboszcz.

Rodzinie udzielona została pomoc dzięki zaangażowaniu sąsiadów i lokalnych władz.

Najnowsze

12 maj 2021

Srebrny jubileusz święceń kapłańskich

W katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. sprawowanej razem...

09 maj 2021

Abp Skworc do pielęgniarek: Dziękujemy za wytrwałą obecność przy chorych.

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z okazji...

08 maj 2021

Śp. ks. Antoni Jan Bartoszek

Z przykrością zawiadamiamy, że 8 maja br., zmarł ks. Antoni Jan Bartoszek...

08 maj 2021

Prośba o modlitwę za przyszłych kapłanów

W niedzielę 9 maja trzech diakonów rozpocznie rekolekcje przed święceniami kapłańskimi, które...

07 maj 2021

Módlmy się za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej

Do modlitwy za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej wzywał...

04 maj 2021

Msza św. za strażaków

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki sprawował Mszę św. w intencji wszystkich...