Siedem gabinetów psychoterapii, trzy przeznaczone do pracy z całymi rodzinami i sala szkoleniowa - większe i wyremontowane wnętrza poradni zostały dziś (czwartek) oficjalnie otwarte.

Na początek spotkania ks. Krzysztof Matuszewski, dyrektor poradni „Przystań”, psycholog i psychoterapeuta, krótko przypomniał historię Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej, której korzenie sięgają końca lat 50. ub. wieku. Przedstawił także profil działalności związany nie tylko z pomocą potrzebującym opieki terapeutów, ale także ze szkoleniami i warsztatami skierowanymi do konkretnych grup, m.in. rodziców. Ks. Matuszewski zwrócił uwagę na ciągły rozwój bazy poradnianej: obecnie w Katowicach przyjmuje 12 specjalistów, a w rybnickim oddziale 8. W sumie są oni w stanie pracować ze 190 osobami tygodniowo.

Obecny na otwarciu abp Adrian Galbas podziękował zespołowi „Przystani” za ich zaangażowanie. – Nie wiem kto wymyślił nazwę dla tej poradni, ale jest bardzo głęboka i piękna. „Przystań”. Miejsce, w którym ten biedny może przystanąć, ale też miejsce, w którym ktoś przy nim przystanie. W końcu słowo „przystań”, to w języku polskim zarówno mianownik, jak i wołacz. „Przystań zmęczony człowieku. Tu jest przystań!”, takim sloganem można by zareklamować naszą poradnię, gdyby ona reklamy potrzebowała. Z drugiej strony przystań, to jeszcze nie końcowy, docelowy i ostateczny port. Być może ta część drogi, która jest „przed”, będzie dużo dłuższa i trudniejsza niż ta, która jest „za”. Tym bardziej więc potrzebna jest przystań – zauważył.Nawiązał także do sformułowania papieża Franciszka o „męczących refrenach życia”. – Natarczywe i przez to męczące refreny życia; sprawy z dzieciństwa, jak mówimy ogólnie, trudne relacje z rodzicami, doświadczone krzywdy, uczynione chcąco lub niechcąco, świadomie lub nieświadomie, coś, czego nam nie dano lub dano źle. Trudności czasu wzrastania, nałogi, niewole, brak przyjęcia i zrozumienia, samotność, wykorzystanie, urzeczowienie. Trudności wieku dojrzałego: brak jasnego celu, poczucia sensu życia, syndromy pustych rąk i pustego gniazda, kryzysy męskich wieków średnich i kobiecych menopauz, świadomość bardzo autorskich już błędów, decyzji, które miały być dojrzałe, a na takie nie wyglądają, miały być dobre, a okazały się złe, miała być słodycz, jest gorycz... A potem zbliżanie się ku śmierci, bardziej lub mniej szybkie, bardziej lub mniej wystraszone – powiedział.

– Chciałbym bardzo podziękować ks. Krzysztofowi i wszystkim, którzy tworzą naszą archidiecezjalną poradnię z jej oddziałami w Katowicach i Rybniku, za to, że jesteście gotowi przyjąć człowieka w jego głębokim wewnętrznym ubóstwie, w jego biedzie, bez oceniania go i korygowania, bez ustalania mu życia. Że jesteście gotowi wysłuchać jego krzyku, tych natarczywych i męczących refrenów życia i pomóc mu zapisać kolejne strofy, które on sam będzie mógł jakoś zaśpiewać, nawet jeśli nie będzie to od razu belcanto. Zawsze jednak będzie to jego własny śpiew – dodał.Arcybiskup Galbas podkreślił również, że dzieła takie jak Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna „Przystań” są pomnikami na miarę Kościoła dla ubogich, które najlepiej wpisują się w obchody setnej rocznicy powołania diecezji, a później archidiecezji katowickiej. – Zamiast pomników na cokołach, konkretne pożyteczne i sprawne dzieła. I nie chodziło jedynie o ubogich materialnie, choć i o nich również. Ale przecież to nie jedyna kategoria ludzi ubogich, którzy są w Kościele i dla których jest Kościół. Czyż ubogimi nie są także ci wszyscy, którzy przeżywają w swoim życiu poważne trudności, a nawet kryzysy psychiczne lub duchowe, a często przecież równocześnie: psychiczne i duchowe? – pytał zgromadzonych.

Na zakończenie abp Galbas poświęcił pomieszczenia poradni i pobłogosławił jej pracownikom. Podarował także wyjątkową ikonę, wykonaną przez pacjentów szpitala w Rybniku.

Nowa siedziba poradni mieści się w tym samym budynku, co dotychczas, czyli w Katowicach przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, ale zmienił się numer lokalu - teraz jest pod 7. Szczegółowe informacje odnośnie do jej działalności na stronie: przystan-poradnia.pl

Najnowsze

30 styczeń 2023

XXVII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Wspólne świętowanie w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

28 styczeń 2023

Wezwanie Arcybiskupa Katowickiego

w związku z tragedią w parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach

22 styczeń 2023

Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości!

Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas centralnego nabożeństwa w katedrze ewangelicko-augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego...

20 styczeń 2023

Budujące jest, kiedy są ludzie wykorzystujący czas ferii, by zbliżyć się do Boga

Metropolita katowicki podzielił się na antenie radia eM doświadczeniem ze spotkań z...

20 styczeń 2023

Abp Adrian Galbas poświęcił nową siedzibę poradni "Przystań"

Siedem gabinetów psychoterapii, trzy przeznaczone do pracy z całymi rodzinami i sala...

17 styczeń 2023

Zaczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zaczyna się 18 stycznia 2023 roku.