Górnicy, pamiętajcie, nigdy nie jesteście sami - powiedział na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc, zapowiadając Msze św. w intencji górników, ich rodzin i wszystkich związanych z przemysłem górniczym.

Abp Wiktor Skworc przypomniał postaci wspominanych dziś śląskich męczenników II wojny światowej – bł. Józefa Czempiela i bł. Emila Szramka. Wskazał, że każdy, kto chce wypowiadać się na temat Śląska, powinien przeczytać książkę ks. Szramka „Śląsk jako problem socjologiczny”, w której opisuje on „duszę śląską”. Metropolita wyraził przekonanie, że ten błogosławiony kapłan mógłby być patronem powstającego Panteonu Górnośląskiego.

Metropolita katowicki podziękował tym wszystkim diecezjanom, którzy wczoraj wzięli udział w procesjach Bożego Ciała. Podkreślił, że w dobie pandemii była to manifestacja pójścia z Chrystusem i za Chrystusem. Zauważył też, że obchody tej uroczystości zbiegają się z przystępowaniem dzieci do I Komunii Św. – To duchowe wydarzenie, jakim jest I Komunia, jakby zyskało bez otoczki „akademijnej”. Bardziej widać, że w centrum jest Chrystus – mówił metropolita.

Jak powiedział w „Rozmowie poranka” Radia eM abp Wiktor Skworc, biskupi katowiccy postanowili zamanifestować solidarność z górnikami, których dotyka teraz epidemia COVID-19. W związku z tym udadzą się w niedzielę w rejony, gdzie z powodu epidemii zamknięte są kopalnie i odprawią tam Msze Święte. Arcybiskup przypomniał słowa, które wypowiedział do górników podczas ostatniej Barbórki:
– Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, jest z Wami św. Barbara, ale także są z wami duszpasterze.

Msze św. zostaną odprawione: w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach (godz. 12.00), w parafii św. Jerzego w Rydułtowach (12.00), w parafii św. Barbary w Bieruniu Nowym (11.30), w parafii NMP Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach (11.00).

W z związku ze zbliżającymi się wakacjami, metropolita katowicki zapowiedział, że w archidiecezji dla dzieci i młodzieży będą organizowane rozmaite formy letniego wypoczynku połączonego z formacją, ale nie w postaci wyjazdów, lecz lokalnie, w parafiach. Temu było poświęcone w ostatni wtorek (9.06) spotkanie wszystkich duszpasterzy odpowiedzialnych w archidiecezji za dzieci i młodzież.

Cała "Rozmowa poranka":

Najnowsze

24 luty 2024

Nowi diakoni w archidiecezji katowickiej

W sobotę 24 lutego święcenia diakonatu przyjęło trzech alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium...

24 luty 2024

Ks. Wojtal: Walczymy o świętość

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kolejnym kościele stacyjnym. Tym razem...

23 luty 2024

Abp Galbas: Kim jest dla mnie Jezus?

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach.

22 luty 2024

Bp Wodarczyk: Miłosierdzie nie ocenia i nie potępia człowieka

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczy Mszy św. w kościele Matki Bożej Wspomożenia...

21 luty 2024

Bp Wodarczyk: Jezus nie jest naiwny

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie.

20 luty 2024

Bp Szkudło: Chrystus ma Twoją twarz

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach.