– Niezależnie od braków, które odczuwamy w Europie, zawsze są powołania w powołaniu do posługi misyjnej – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. W niedzielę (24.10) rozpoczyna się Tydzień Misyjny. – Trzeba pomagać, trzeba dzielić się – dodał Metropolita Katowicki.

– Byłem przy tym, kiedy Jan Paweł II na Placu Św. Piotra wypowiedział pamiętne słowa „Nie lękajcie się!” Wszyscy czuliśmy, że zaczyna się nowy czas w Kościele, nowy powiew Ducha Św. Cały pontyfikat był powiewem Ducha Św. – mówił abp Wiktor Skworc, nawiązując do dzisiejszego (22.10) wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II i przypadającej dziś rocznicy inauguracji jego pontyfikatu.

Metropolita przypomniał też postać kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski, pierwszego biskupa w Katowicach, którego 73. rocznica śmierci przypada. – Pozostawił tu bardzo mocne ślady i my po dziś dzień po tych śladach chodzimy – mówił w "Rozmowie poranka" Radia eM.

Zapowiadając wizytę ad limina apostolorum śląskich biskupów w Stolicy Apostolskiej, abp Skworc powiedział, że w poniedziałek poprowadzi modlitwę pasterzy przy grobie św. Jana Pawła II. Będzie też w dykasterii do spraw integralnego rozwoju człowieka relatorem wspólnego dokumentu archidiecezji krakowskiej i katowickiej na temat zaangażowania Kościoła w procesy gospodarczo-społeczne. We wtorek zamierza złożyć wizytę w kongregacji ds. kanonizacyjnych, aby raz jeszcze zaprosić kardynała prefekta do Katowic na beatyfikację ks. Jana Machy.

Sylwester Strzałkowski / Radio eM

Najnowsze

27 listopad 2021

Ustanowienie animatorów liturgicznej służby ołtarza

W krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...

27 listopad 2021

Śp. ks. Marek Antosz

Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek, 26 listopada 2021 r., w szpitalu...

27 listopad 2021

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami – pisze do...

26 listopad 2021

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Jana Machy

W tym roku będzie to także dzień dziękczynienia w parafiach za beatyfikację...

26 listopad 2021

WŚSD otrzyma 2 grudnia patronat bł. Jana Machy

Nadanie patronatu bł. Jana Machy Wyższemu Śląskiemu Seminarium Duchownemu 2 grudnia zapowiedział...

25 listopad 2021

Potrzeba prawdziwej "ekologii ludzkiej"

Msza św. w intencji pracowników Wyższego Urzędu Górnictwa rozpoczęła tegoroczne obchody barbórkowe.