Wdowom i sierotom, których mężowie i ojcowie w ubiegłym roku zginęli w katastrofach górniczych towarzyszył abp Wiktor Skworc.

Zakończyła się pielgrzymka wdów i sierot górniczych do Rzymu, których ojcowie w ubiegłym roku zginęli w katastrofach na kopalniach. – Pielgrzymka ma wymiar terapeutyczno-wytchnieniowy, aby rodziny znalazły ukojenie i pocieszenie po stracie mężów i ojców rodzin – podkreśla ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Razem z pątniczkami i ich dziećmi jest abp Wiktor Skworc, który codziennie przewodniczy Eucharystii. W czwartek pielgrzymi uczestniczyli we Mszy w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie gdzie spoczywa św. Jan Paweł II.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była prywatna audiencja z papieżem Franciszkiem w piątek o 9.30 w Sali Klementyńskiej. Na tę okazję wdowy wraz ze Stowarzyszeniem Wdów i Rodzin Górniczych przygotowały dla Ojca Świętego figurę św. Barbary rzeźbioną w węglu. – Myśmy na to spotkanie z papieżem oczekiwali w wielkim skupieniu. Wraz z dziećmi i wdowami byliśmy zanurzeni  modlitwie – mówił po audiencji metropolita katowicki.

Relacjonował, że Franciszek wyraził zrozumienie sytuacji zgromadzonych kobiet i dzieci. Okazywał im współczucie swoimi słowami i bliskością. Każda z wdów ze swoimi dziećmi mogła podejść do papieża, a ten indywidualnie im błogosławił i zapewnił o swojej bliskości. Abp Wiktor Skworc na początku spotkania przedstawił grupę i opisał tę tragiczną sytuację sprzed blisko roku. – Ojciec święty wzruszył się tym, że niektórzy z górników są jeszcze pod ziemią – mówił.

Łącznie do Rzymu pojechało 30 wdów i 38 dzieci. Najmłodszą uczestniczką pielgrzymki dla osieroconych rodzin górniczych jest ośmiomiesięczna Alicja.

Pomysłodawcą pielgrzymki jest abp Wiktor Skworc. Współorganizatorami wydarzenia są: Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Polska Grupa Górnicza, które zarządzają kopalniami, na których zginęli górnicy. W organizacje pielgrzymki włączyła się Caritas Archidiecezji Katowickiej. Pomysł wyjazdu zrodził się podczas zeszłorocznej Barbórki – Mszy św. barbórkowej sprawowanej przez arcybiskupa katowickiego w Pawłowicach.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...