Dzisiaj Papież przyjął grupę rodzin, których mężowie, ojcowie, synowie oraz bracia zginęli w ubiegłym roku w katastrofach górniczych na Śląsku.

O inicjatywie przyjazdu do Rzymu tej grupy osób opowiedział Radiu Watykańskiemu metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

„Niespełna rok temu, bo to był akurat kwiecień 2022 r., doszło do katastrof w dwóch różnych kopalniach. Wtedy zginęło 26 górników, w tym także ci, którzy szli na ratunek, ratownicy górniczy. Spośród tej grupy, którzy zginęli to jeszcze siedmiu pozostaje pod ziemią, niewydobyci. Zostały wdowy, zostały dzieci. Pragnieniem naszego Caritasu, Kościoła lokalnego, a także Jastrzębskiej Spółki Węglowej, było zorganizowanie pielgrzymki do Rzymu, do Watykanu, ale pomyśleliśmy, że spotkanie z Ojcem Świętym będzie bardzo leczące dla tych osób, dla tych kobiet, dla dzieci, dlatego zabiegaliśmy o taką audiencję prywatną i Ojciec Święty udzielił nam takiego swojego cennego czasu."

Jedną z uczestniczek wizyty u Papieża Franciszka była wdowa po górniku, Karolina Partyka.

„Straciłyśmy ze wszystkimi dziewczynami, wdowami mężów, natomiast wyszłyśmy z założenia, że to może być pielgrzymka, która nas także umocni, da nam siłę na kolejne lata. Zostałyśmy same i musimy teraz podjąć rękawice, żeby radzić sobie z dzieciakami i z trudami życia, które nas gdzieś tam po drodze będą spotykały. Każda z nas na pewno przemyślała głęboko, na ile jest jej to potrzebne i podjęłyśmy wspólnie decyzję, że jedziemy.“

Ojciec Święty modlił się dzisiaj w ciszy z rodzinami górników i każdego z obecnych osobiście pozdrowił.

„Stając przed wami, nie wiem co powiedzieć. Milczenie jest współczujące. Stracić męża, ojca w takim wypadku, to coś strasznego. I jeszcze to, że niektórzy są pochowani tam, w kopalniach... Nie chciałbym wypowiadać słów, tylko powiedzieć wam, że jestem blisko was, bardzo blisko, z bliskością serca i modlę się z wami w tej bardzo trudnej i bolesnej sytuacji. Modlitwa czasami, w takich chwilach... wydaje się, że Bóg nas nie słucha – zaznaczył Papież. - Jest milczenie zmarłych i milczenie Boga. I to milczenie czasem rodzi w nas złość. Nie bójcie się: ten gniew jest modlitwą. Jest jednym z «dlaczego?», które nieustannie powtarzamy w tych sytuacjach. A odpowiedź brzmi: «W ciemności Pan jest blisko nas. Nie wiemy jak, ale jest blisko nas».“

Abp Skowrc, dzieląc się z papieską rozgłośnią refleksjami po tym spotkaniu, zwrócił uwagę na szczególną bliskość Papieża z krewnymi zmarłych górników.

„Papież powiedział kilka dobrych słów, bardzo współczujących, bardzo empatycznych, a potem jeszcze każdą kobietę przytulił wraz z dziećmi oraz spojrzał w oczy. Było wzruszenie, były łzy, ale też wielkie zapewnienie Ojca Świętego o bliskości i o modlitwie. Myślę, że wszyscy uczestnicy tego spotkania, także tłumacz ks. Waldemar Turek, byliśmy po prostu wzruszeni, także tą ogromną serdecznością Ojca Świętego i dziękujemy mu za ten czas. Myślę, że wracamy do domu, bo dzisiaj wracamy do domu, to będziemy pewnie o tym mówili i będziemy zobligowani do tego, aby Ojcu Świętemu dziękować i za niego intensywnie się modlić.“


Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.